Sklep Budowlaniec - farby i chemia budowlana
Atlas Gipsar Uni 5 kg

masa szpachlowa do ścian wewnątrz
Gipsar Uni Atlas
cena
12.90 PLNIlość:    

ZASTOSOWANIE

GIPSAR UNI jest przeznaczony do wykonywania gładzi gipsowych na podłożach mineralnych takich jak tynki cementowe, cementowo-wapienne, ściany betonowe. Może być stosowany do spoinowania i klejenia wyrobów gipsowych. Nadaje się także do wypełniania ubytków na powierzchni ścian i sufitów w pomieszczeniach wewnętrznych.

WŁAŚCIWOŚCI

GIPSAR UNI jest gotową, suchą mieszanką produkowaną na bazie mączki anhydrytowej, wypełniaczy wapiennych oraz dodatków modyfikujących nowej generacji poprawiających plastyczność i reologię. GIPSAR UNI, dzięki białemu kolorowi i uzyskiwanej dużej gładkości po zatarciu tworzy doskonałe podłoże pod malowanie lub tapetowanie.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

GIPSAR UNI stosuje się na podłoże wykonane z betonu, tynku cementowo - wapiennego i gipsu, nie narażone na bezpośredni wpływ wilgoci. Zaprawy tej nie stosuje się na podłożach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych. Podłoże powinno być mocne i oczyszczone z kurzu, brudu, olejów, tłuszczów, wosku, resztek powłok malarskich. Źle związane części powierzchni należy uprzednio odkuć, zaś części luźne lub osypliwe usunąć przy pomocy szczotki stalowej. Podłoże przed nałożeniem zaprawy zaleca się zwilżyć wodą. Jeżeli istnieje potrzeba redukcji chłonności podłoża, zaleca się zastosować emulsję gruntującą ATLAS UNI-GRUNT. Wszystkie stykające się z zaprawą elementy stalowe powinny być zabezpieczone antykorozyjnie.

PRZYGOTOWANIE ZAPRAWY

Masę szpachlową przygotowuje się przez wsypanie do wody i intensywne wymieszanie ręczne lub mechaniczne, aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny bez grudek. GIPSAR UNI należy przygotowywać w czystych pojemnikach (resztki związanego gipsu skracają czas wiązania następnego zaczynu). W przypadku wypełniania ubytków konsystencja zaprawy powinna być bardziej gęsta, niż w przypadku wykonywania gładzi. Zaprawa nadaje się do użycia natychmiast po wymieszaniu i zachowuje swoje właściwości przez ok.1,5 godziny.

SPOSÓB UŻYCIA

GIPSAR UNI naciąga się równomiernie metalową pacą na podłoże, dociskając zaczyn silnie pacą do podłoża. Zaleca się najpierw wypełnić duże ubytki. Na ściany nakłada się masę pasami w kierunku od podłogi do sufitu wykonując ruch pacą od dołu ku górze, zaś na sufity - pasami w kierunku od okna w głąb pomieszczenia ciągnąc pacę w kierunku do siebie. Na duże powierzchnie, można nakładać warstwę szpachli za pomocą agregatu tynkarskiego.
Po wyschnięciu masy drobne nierówności usuwamy papierem ściernym lub siatką do szlifowania. Powstałe niedokładności ponownie cienko zaszpachlować i przeszlifować. Czas otwartej pracy masy zależy od chłonności podłoża, temperatury otoczenia i konsystencji zaprawy. Podczas wysychania gładzi należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia i przeciągów oraz zapewnić właściwą wentylację i przewietrzenie pomieszczeń. Prace okładzinowe tzn. malowanie, tapetowanie, układanie płytek ceramicznych można rozpocząć gdy wilgotność gładzi będzie mniejsza niż 1%. Zaleca się przed układaniem okładzin powierzchnię gładzi zagruntować emulsją ATLAS UNI-GRUNT.

ZUŻYCIE

Średnio zużywa się 1 kg masy na 1 m2 i na każdy 1 mm grubości warstwy.

NARZĘDZIA

Wiertarka z mieszadłem lub agregat tynkarski, wiadro plastikowe, typowe narzędzia do robót tynkarskich wykonane ze stali nierdzewnej, papier ścierny lub siatka ścierna. Narzędzia należy czyścić czystą wodą, bezpośrednio po użyciu. Trudne do usunięcia resztki związanej zaprawy zmywa się środkiem ATLAS SZOP.

OPAKOWANIA

Worki papierowe 25 kg, 10 kg, 5 kg, 3 kg.

PRZECHOWYWANIE I TRANSPORT

Zaprawę należy przewozić i przechowywać w szczelnie zamkniętych workach, w suchych warunkach, odizolowaną od wilgotnego podłoża (najlepiej na paletach). Chronić przed wilgocią. Okres przydatności do użycia zaprawy wynosi 3 miesiące od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu.

UWAGA: Należy chronić oczy i skórę. Przy bezpośrednim kontakcie z oczami skonsultować się z lekarzem.

DANE TECHNICZNE

Proporcje mieszanki 0,30 - 0.34 l wody na   1 kg
0,90 - 1,02 l wody na   3 kg
1,50 - 1,70 l wody na   5 kg
3,00 - 3.40 l wody na 10 kg
7,50 - 8,50 l wody na 25 kg
Czas gotowości zaprawy do pracy ok. 1,5 godziny
Czas otwarty pracy ok. 15 minut
Przyczepność min. 0,30 MPa
Temperatura przygotowania zaprawy od +5°C do +25°C
Temperatura podłoża od +5°C do +25°C
Gęstość zaprawy w stanie suchym 1,2 g/cm3
Max. grubość jednej warstwy 2 mm

Wyrób zgodny z PN-B-30042.

Aprobata Techniczna Instytutu Techniki Budowlanej nr AT-15-3418/98

Atest Higieniczny Państwowego Zakładu Higieny nr B-290/98
Zgodność z DIN 1168.

Świadectwo nr 122/99 wydane przez TUV Nord Bauinstitut Dessau.

© 2014 Copyright by Sklep Budowlaniec - Radom. All rights reserved.

Gipsar Uni Atlas
« wstecz
 
Poprawny XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!