Sklep Budowlaniec - farby i chemia budowlana
Aceton 0.5 l.

Łatwo lotny, silny rozpuszczalnik.
Aceton
cena
6.90 PLNIlość:    

Fotografia przedstawia przykładowy produkt. W rzeczywistości, posiadany przez nas aktualnie rozpuszczalnik może pochodzić od innego producenta lub posiadać inne opakowanie.

ZASTOSOWANIE

  • do usuwania plam i zabrudzeń
  • do mycia pędzli oraz narzędzi po malowaniu
  • jako rozcieńczalnik wyrobów nitrocelulozowych
  • do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem lub klejeniem
  • jako rozpuszczalnik tłuszczów, wosków i tym podobnych substancji
  • do usuwania zawilgocenia powierzchni przed nałożeniem farby lub kleju
  • do usuwania świeżych zabrudzeń powstałych przy użyciu farb i lakierów

WŁAŚCIWOŚCI

Aceton jest silnym, łatwo lotnym rozpuszczalnikiem wielu substancji, takich jak np. tworzywa sztuczne, farby, lakiery, tłuszcze czy oleje. Miesza się w każdej proporcji z wodą, co pozwala go także wykorzystywać do jej usuwania z podłoży odpornych na działanie tego rozpuszczalnika. Temperatura wrzenia acetonu wynosi 56 °C. Używając acetonu jako rozpuszczalnika wyrobów malarskich, należy pamiętać o jego wysokiej lotności. Powoduje ona przyspieszenie procesu początkowego wysychania powłoki ale jednocześnie, na skutek pobierania w procesie parowania z powłoki znacznej ilości ciepła, może powodować na jej powierzchni kondensację pary wodnej, co może być przyczyną zmatowienia uzyskanej powłoki malarskiej lub lakierniczej.

Aceton jest wysoce łatwopalną cieczą a jego pary z łatwością tworzą mieszaniny wybuchowe z powietrzem.

TOKSYCZNOŚĆ

Aceton nie jest substancją toksyczną, klasyfikowany jest jako produkt drażniący. Dzięki temu, stanowi wygodny, silny a mimo to bezpieczny rozpuszczalnik.

Opary acetonu, odczuwane jako dość uciążliwe, łatwo wchłaniają się przez płuca do krwi, która rozprowadza ten związek po całym organizmie. Mimo to, jeżeli tylko stężenie acetonu we krwi nie jest zbyt wysokie, to jest on skutecznie metabolizowany przez wątrobę. Dopiero w większym stężeniu aceton zaczyna powodować ostre podrażnienia błon śluzowych nosa i ust oraz łzawienie oczu i ból głowy.

Aceton podrażnia skórę, wywołując jej zaczerwienienie. Przy częstym, powtarzalnym kontakcie, może wywołać trwałe uszkodzenia struktury skóry, podobne nieco do poparzeń. Dotychczasowe badania na zwierzętach wskazują, że aceton nie powoduje uszkodzeń DNA. Nie stwierdzono także, aby miał on działanie rakotwórcze.


© 2015 Copyright by Sklep BUDOWLANIEC - Radom. All rights reserved.

« wstecz
 
Poprawny XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!