Sklep Budowlaniec - farby i chemia budowlana
patyna Polswat żółta 0,23 l.
niedostępny
Farba patynująca. Może być wykorzystana z systemowym podkładem lub samodzielnie.
farba do patynowania - patyna
cena
19.80 PLNIlość:    

  Elementy wykonane z metalu (szczególnie np. z kutego żelaza) zyskują znacznie, gdy podda się je patynowaniu. Otrzymany w ten sposób efekt wydobywa strukturę powierzchni stwarzając jednocześnie wrażenie, iż przedmiot jest bardzo wiekowy, co zwykle dodaje mu sporo uroku. Do patynowania służą specjalne farby zapewniajace oprócz koloru (najczęściej poblask miedzi, złota albo srebra) jeszcze odpowiednią strukturę powierzchni.
  Nanosi się je na wybrane elementy po wstępnym malowaniu matową farbą nawierzchniową - najczęściej czarną lub imitującą powierzchnię grafitu. Efekt patynowania uzyskujemy metodą "suchego pędzla" tzn. zamaczamy się w farbie mały pędzel i rozsmarowujemy ją na przykład na kawałku deski podobnie jak malarz czyni to na palecie. Gdy farba lekko przeschnie, przeciera się nią fragmenty metalu. Szczególnie dużo farby trzeba nanieść w załomach metalu, na jego zgięciach i znajdujących się w nim zagłębieniach.
  Sposób ten, początkowo stosunkowo trudny do opanowania po niedługim czasie pozwala na łatwe osiąganie różnorodnych efektów. Jedyna trudność polega wtedy na tym, że jeden przedmiot musi w całości patynować jedna osoba gdyż podobnie jak w przypadku pisma, również i tu obecność innej ręki zostanie natychmiast zauważona. Tą metodą możemy bez trudu uzyskać przykładowo takie efekty:

patyna złota patyna złoto
złota patyna na czarnym podkładzie

patyna złota patyna złoto
złota patyna na grafitowym podkładzie

patyna miedź patyna miedziana
miedziana patyna na czarnym podkładzie

patyna miedź
miedziana patyna na grafitowym podkładzie

patyna srebro
srebrna patyna na grafitowym podkładzie

patyna srebrna
srebrna patyna na czarnym podkładzie

Biorąc pod uwagę, że:

- do dyspozycji mamy dwa podstawowe podkłady (grafit i czarny)
- kilka różnych metalicznych i niemetalicznych kolorów patyny
- metaliczne patyny można stosować także jako podkład
- ostateczny efekt zależy zawsze od sposobu nałożenia powłoki patynującej

ilość możliwych do osiagnięcia efektów jest wprost nieograniczona i zależy tylko od pomysłowości wykonawcy.

patyna polswat

Specyfikacja techniczna:

1. Podkłady

PRZEZNACZENIE:

Farba przeznaczona do malowania powierzchni stalowych, stalowych ocynkowanych i żeliwnych dla ochrony antykorozyjnej i w celach dekoracyjnych. Zalecana szczególnie do malowania bram, ogrodzeń, krat, balustrad i innych wyrobów z kutej stali..

CHARAKTERYSTYKA:

Farba wysokiej jakości, tworzy powłokę kryjącą, matową o bardzo dobrej przyczepnosci do podłoża i dużej elastyczności. Farba charakteryzuje się dużą odpornościa na warunki atmosferyczne dzięki czemu może być stosowana na zewnątrz i wewnatrz pomieszczeń.

STOSOWANIE:

Malować pędzlem, wałkiem lub natryskiem pneumatycznym. Przed przystąpieniem do malowania farbe nalezy dokładnie wymieszać i w razie potrzeby rozcieńczyć rozcieńczalnikiem do wyrobów poliwinylowych. Do rozcieńczania nie należy stosować benzyny do lakierów. Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być odtłuszczone i oczyszczone z produktów korozji. W przypadku powierzchni stalowych niedokładnie oczyszczonych powinno się je zagruntować podkładem antykorozyjnym a następnie nałożyć 1 lub 2 warstwy farby. W przypadku nakładania farby bezpośrednio na metal zaleca się 1 lub 2 warstwy w kilkugodzinnym odstępie.

2. Patyny

Farby są przeznaczone do dekorowania wyrobów ze stali. Może byc stosowana na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń, jest odporna na czynniki atmosferyczne. Zawartość puszki należy przed użyciem bardzo starannie wymieszać. Zalecane nakładanie metodą "suchego pędzla".


 
Patyny metaliczne
Patyny tlenkowe
Podkład
kolory: złoty, srebrny, miedź, zieleń niebieska, zieleń, ciemna zieleń, żółta, biała, czerwona, błękit, turkus czarny, grafit, brąz
opako wanie: 0,23 l. 0,23 l. 0,8 l. / 2,5 l.
schnięcie: 30 minut 15 minut 40 minut
rozcień czalnik: benzyna lakowa woda poli winylowy
wydajność zależnie od struktury zależnie od struktury 10 - 12 m2 / l.
uwagi: produkt łatwopalny temp. przecho wywania
+5 do +30oC.
 

* pyłosuchość / całkowite wyschnięcie


© 2015 Copyright by Sklep Budowlaniec - Radom. All rights reserved.

« wstecz
 
Poprawny XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!