Sklep Budowlaniec - farby i chemia budowlana
Klej Śmig F60 18 kg
niedostępny
Wewnątrz i na zewnątrz nawet na najtrudniejsze podłoża.
cena
69.90 PLNIlość:    

PRZEZNACZENIE

Klej ŚMIG F-60 służy do mocowania wszelkich rodzaju ceramicznych płytek budowlanych niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Klej jest mrozoodporny, można go stosować także na zewnątrz. W zastosowaniach zewnętrznych nie powinien być jednak stosowany w miejscach, gdzie powierzchnia płytek jest narażona na trwałe zaleganie wody. Doskonała lepkość kleju pozwala mocować zarówno zwykłe płytki ceramiczne, jak i polerowane gresy. Klej doskonale mocuje także naturalny kamień, w tym również marmur, a także różnego rodzaju ścienne elementy dekoracyjne z cementu, tworzyw sztucznych, konglomeratów oraz w pełni syntetycznego kamienia.

Szczególne właściwości kleju pozwalają przyklejać wspomniane wyżej materiały na każde stabilne podłoże budowlane, również i takie, które jest niemal całkowicie niechłonne jak na przykład istniejąca glazura lub wibrowany beton, a także na nawet najbardziej odkształcalne podłoża spotykane powszechnie w budownictwie jak: płyty gipsowo-kartonowe, płyty OSB oraz ogrzewane posadzki. Klejem F-60 dobrze sprawdza się przy klejeniu zarówno płytek o najmniejszych rozmiarach jak i wielkoformatowych.

Głównym ograniczeniem zastosowania kleju ŚMIG F-60 są miejsca, w których brak jest możliwości odparowania wody z zaprawy, a tym samym niemożliwy jest prawidłowy przebieg procesu wiązania spoiwa polimerowego albo byłoby ono po pierwotnym wyschnięciu trwale narażone na silne zawilgocenie. We wnętrzach nie ma takiego zagrożenia, bowiem nawet w skrajnym przypadku jakim są mało chłonne płytki ułożone na niechłonnym podłożu woda odparuje z czasem poprzez spoiny. W miejscach takich jak: baseny, brodziki, tarasy, balkony oraz wszelkie odkryte posadzki na zewnątrz, gdzie płytki są często lub na stałe zanurzone w wodzie lub narażone na zaleganie topniejącego śniegu, zastosowanie klejów dyspersyjnych raczej nie jest zalecane. Stosowanie kleju w miejscach takich jak elewacje, zadaszone posadzki na zewnątrz lub ściany kabin prysznicowych jest dopuszczalne, bowiem płytki i zafugowane spoiny w wystarczającym stopniu chronią klej przed penetracją wody, gdy ta nie ma możliwości długotrwałego zalegania.

WŁAŚCIWOŚCI

- Kolor
Głównym składnikiem kleju F-60 są naturalne kruszywa dolomitowe, których kryterium doboru nie jest kolor lecz frakcja uziarnienia, stąd barwa poszczególnych partii produktu może być nieznacznie zróżnicowana - od kremowej do jasno szarej.

- Odporność na działanie wody
Wyschnięty i związany klej F-60 po krótkotrwałym zanurzeniu w wodzie, np. podczas zmywania powierzchni płytek lub w wyniku awaryjnego zalania podłogi nie traci swoich właściwości użytkowych. Długotrwałe zaleganie w wodzie powoduje spadek jego twardości i stopniowe obniżanie przyczepności. Badania wytrzymałości po 14 dniach zanurzenia w wodzie wykazują znaczący spadek przyczepności - poniżej wymagań normy.

SPOSÓB UŻYCIA

Klej ŚMIG F-60 można nakładać wyłącznie na podłoże czyste, suche, równe i odpowiednio stabilne. Przyklejane płytki ceramiczne lub inny klejony materiał takze powinny być suche. Celem uplastycznienia konsystencji klej można przemieszać, nie rozcieńczając jednak wodą. W przypadku zapylania powierzchni lub konieczności dodatkowego wzmocnienia podłoża, należy je zagruntować. Na zagruntowanym betonie przyczepność wzrasta o ok. 30%, na tynku gipsowym o ok. 50%, a na płytach gipsowo-kartonowych nawet dwukrotnie.

Jeżeli powierzchnia do której wykonujemy klejenie wykazuje duże nierówności należy je wstepnie wyrównać przy użyciu odpowiednich mas wyrównujących lub samego kleju F-60, nakładając go jednorazowo warstwami o grubości nie przekraczajacej 10 mm. Przed właściwym klejeniem lub nałożeniem kolejnej warstwy wyrównującej należy poprzednią warstwę pozostawić do wyschnięcia.

Klej zaleca się nakładać na podłoże pacą zębatą o kwadratowych zębach o wielkości od 4 do 10 mm. Wielkość zębów należy dostosować do skali nierówności podłoża, a nie do formatu płytek. Na odpowiednio równym podłożu zalecane jest używanie pacy o szerokości zębów 4 mm, nawet do płytek wielkoformatowych. Użycie szerszych zębów w niewielkim stopniu wpływa na wzrost powierzchni przylegania kleju do płytek, natomiast znacząco podnosi zużycie kleju. Zdecydowanie niewskazane jest układanie płytek na tzw. placki, bowiem znacznie wydłuża to czas wiązania kleju, nie pozwalajac na odpowiednio sprawne przeprowadzenie fugowania otrzymanej powierzchni.

Płytki należy dociskać z taką siłą, aby powierzchnia przylegania kleju do płytek wynosiła od 70% do 90%. Zbyt słaby docisk zmniejsza przyczepność, natomiast zbyt duży wydłuża czas wiązania.

Spoiny można fugować dopiero po ustabilizowaniu klejonej powierzchni, to jest nie wcześniej niż po 24 godzinach.


© 2014 Copyright by Sklep BUDOWLANIEC - Radom. All rights reserved.

« wstecz
 
Poprawny XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!