Sklep Budowlaniec - farby i chemia budowlana
Nitro 5 l.

Rozpuszczalnik do wyrobów nitro celulozowych.
cena
34.90 PLNIlość:    

Fotografia przedstawia przykładowy produkt. W rzeczywistości, posiadany przez nas aktualnie rozpuszczalnik może pochodzić od innego producenta lub posiadać inne opakowanie..

ZASTOSOWANIE

  • do mycia narzędzi malarskich
  • jako rozcieńczalnik wyrobów malarskich i lakierniczych
  • do usuwania smolistych osadów z odpornych chemicznie podłoży
  • jako rozpuszczalnik tłuszczów, wosków i tym podobnych substancji organicznych

WŁAŚCIWOŚCI

Rozpuszczalnik nitro jest mieszaniną rozpuszczalników organicznych używaną między innymi do rozcieńczania lakierów i farb nitrocelulozowych. Jego skład chemiczny nie jest objęty ścisłymi normami i w związku z tym w pewnym stopniu zależy od konkretnego producenta a nawet partii produkcyjnej. Najczęściej stosowana jest mieszanina acetonu (ok. 30%) oraz toluenu (ok. 70%). Niektórzy producenci stosują w jego składzie także ksylen, etylobenzen, octan metylu, octan etylu, różne alkohole i inne dodatki. Rozpuszczalnik ten posiada dość szerokie zastosowanie, szczególnie do mycia narzędzi malarskich - pozwala usunąć nawet zaschnięte resztki materiałów malarskich, o ile tylko nie podlegały one podczas procesu schnięcia przemianom chemicznym.

Produkt jest wysoce łatwopalną cieczą a jego pary z łatwością tworzą mieszaniny wybuchowe z powietrzem.

TOKSYCZNOŚĆ

Toksyczność rozpuszczalnika nitro stanowi wypadkową właściwości toksycznych jego poszczególnych skladników. Ze względu na to, ze skład tego rozpuszczalnika nie jest unormowany, to również jego toksyczność w pewnym stopniu może zależeć od składu chemicznego wyrobu konkretnego producenta. Zwykle głównymi składnikami są występujące w zmiennych proporcjach: mało toksyczny aceton oraz toluen, który jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego, immunologicznego, nerek i wątroby. Toluen może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a przy intensywnym lub długotrwałym narażeniu także uszkodzenia mózgu. Nie znając szczegółowego składu chemicznego konkretnego rozpuszczalnika nitro, należy zawsze zachowywać ostrożność przy jego stosowaniu.


© 2014 Copyright by Sklep BUDOWLANIEC - Radom. All rights reserved.

« wstecz
 
Poprawny XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!