Sklep Budowlaniec - farby i chemia budowlana

Acryl - wykorzystanie przy naprawie pęknięć tynku

Poszerzanie pęknięć

Pęknięcia tynku na powierzchni ścian wewnątrz pomieszczeń można zlikwidować stosując 3 grupy materiałów:

W związku z tym, że użycie sypkich szpachli gipsowych ma relatywnie długą tradycję a sama technologia ich nakładania jest powszechnie znana, przedstawiamy poniżej tok pracy przy wykorzystaniu akrylowego wypełniacza elastycznego. Zaletą tej metody jest najwieksza odporność wypełnienia na ewentualne przyszłe przemieszczenia brzegów pęknięcia, wadą natomiast nieco większa pracochłonność - szczególnie przy głebszych i szerokich pęknięciach powierzchni tynku. Opisywany wypełniacz można kupić tutaj.

Pierwszą czynnością powinno być zawsze poszerzenie, pogłębienie i oczyszczenie pęknięć. Możemy je wykonać np. przy pomocy niepotrzebnego śrubokręta. W trakcie tej operacji odspojeniu ulegną także wszystkie słabo związane z podłożem fragnenty tynku.


 
Zwilżanie bruzd

Wewnętrzne powierzchnie poszerzonych szczelin należy zwilżyć wodą, a jeszcze lepiej płynem gruntującym do powierzchni mineralnych np. Atlas Unigrunt.


 
Wypełnianie pęknięć

W nawilżone szczeliny wyciskamy z kartusza wypełniacz akrylowy...


 
Wyrównywanie powierzchni

...którego powierzchnię niezwłocznie wyrównujemy za pomocą szpachelki.

Przed przystąpieniem do dalszych prac musimy zaczekać na pełne wyschnięcie wypełniajacej szczeliny masy. Proces ten może trwać do 24 godzin. Po wyschnięciu, szczególnie w przypadku głębokich pęknięć, może się okazać iż powierzchnia wypełnień lekko się zapadła. Będzie to szczególnie widoczne przy bocznym, stycznym do powierzchni ściany oświetleniu. W takim przypadku nakładamy cienką warstwę acrylu ponownie.

Wyrównując powierzchnię acrylu należy to zrobić dokładnie, gdyż ze względu na swoją elastyczność nie pozwala się on szlifować po wyschnięciu.


 
Malowanie ściany

Naprawioną powierzchnię ściany malujemy farbą dyspersyjną.

W przypadku wystąpienia w przyszłości naprężeń lub przesunięć w obrębie naprawianych pęknięć, elastyczne wypełnienie akrylem nie pozwoli na ich odnowienie się. Przy dużych ruchach skurczowych może się jednak zdarzyć, iż pęknie powierzchnia niedostatecznie elastycznej farby pokrywającej akrylowe wypełnienie.


 
 
Poprawny XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!