Sklep Budowlaniec - farby i chemia budowlana

Jak ograniczyć koszt malowania ścian ?  

Malowanie ścian jest nie tylko rutynowym zabiegiem koniecznym dla utrzymania czystości i komfortu. Stanowi ono jednocześnie najprostszy sposób nadania nowej aranżacji wnętrzu, zmiany jego klimatu a także uzyskania bezcennego poczucia harmonii wnętrza z naszym aktualnym ego.

    Jak się zabrać do malowania aby osiągnąć maksymalny efekt przy
minimalizacji kosztu prac ?

  1.
Maluj samodzielnie. Odnowienie ścian zwykle nie jest czynnością trudną. Jesteśmy pewni, że stosując się do poniższych wskazówek bez trudu sobie poradzisz. W przypadku napotkania nieprzewidzianych trudności służymy naszym klientom kompleksowym poradnictwem. Koszt samej usługi malowania, zwykle obciążony dodatkowo podatkiem, składkami na ZUS etc. stanowi najpoważniejszy, zasadniczy punkt kosztorysu.

  2.
Poświęć wystarczającą uwagę przygotowaniu podłoża. Niezależnie od tego czy będziesz malował gładź gipsową czy tradycyjny tynk unikniesz w ten sposób komplikacji i zasadniczo ograniczysz zużycie farby.

  3.
Wybierz odpowiednią farbę. Najtańsze z nich okazują się z reguły najdroższymi a to za sprawą minimalnego jedynie krycia. Każdy z producentów jest w stanie skomponować dyspersyjną farbę wodorozcieńczalną w dowolnie niskiej cenie - woda jest stosunkowo tania. Taka zakolorowana jedynie woda umieszczona zostaje w plastikowym wiaderku, stanowiącym 90% kosztu takiego "produktu".

  4.
Przeanalizuj swoje potrzeby. Na cenę farby w największym stopniu wpływa zawartość oraz jakość żywicy. Barwniki i wypełniacze kreują cenę wyrobu w mniejszym stopniu. To właśnie dlatego farby ścienne pozwalające na zmywanie ich powierzchni należą do najdroższych. Zakup drogiej, odpornej na szorowanie farby do pomalowania chropowatych ścian może okazać się niepotrzebną rozrzutnością. W przyszłości, przypadku zabrudzenia pozbawionej gładzi ściany i tak nie zdołasz usunąć wżartych w pory zabrudzeń, co zmusi Cię do kolejnego malowania. W przypadku gładkich ścian warto jednak zapłacić drożej za możliwość odsunięcia następnych prac malarskich w bliżej nieokreśloną przyszłość.

  5.
Podchodź z dużą rezerwą do intensywnie reklamowanych produktów. Niekiedy zdarza się, iż reprezentują one nową jakość, jednak częściej znaczącą część ceny stanową poniesione przez producenta koszty reklamy, których potem i tak w żadnym stopniu nie widać na ścianie.

  6.
Jeżeli zamierzasz malować na biało to rozważ możliwość zastosowania farby pigmentowanej dwutlenkiem tytanu zamiast najczęściej stosowanej bieli cynkowej. Przyjemny, nieco cieplejszy odcień bieli będzie wielokrotnie trwalszy w porównaniu z biało niebieskimi, jednak dość szybko szarzejącymi powłokami farb opartych o tlenki cynku.

  7.
Przewidując użycie we wnętrzu farby odpornej na szorowanie weź pod uwagę także farby elewacyjne. Większość z nich może zostać użyta we wnętrzach, zapewniając doskonałą odporność na wodę oraz narażenia mechaniczne.

  8.
Planując malowanie w jasnym kolorze rozważ zakup odpowiedniej farby białej oraz dobrego jakościowo pigmentu do niej zamiast gotowej farby kolorowej. Wymieszanie farby z pigmentem wymaga dodatkowej pracy ale w przypadku jasnych kolorów zwykle pozwala na poczynienie znaczących oszczędności. Aby łatwiej podjąć decyzję poproś sprzedawcę o przekalkulowanie kosztu obydwu rozwiązań dla wybranego koloru.

  9.
Unikaj rozcieńczania farby, które zawsze powoduje spadek jej krycia. Uzyskany w ten sposób wzrost wydajności z reguły mści się koniecznością nałożenia co najmniej jednej, dodatkowej warstwy farby. Producent zwykle uwzględnił już w recepturze maksymalną ilość wody, która nie powoduje jeszcze widocznego spadku parametrów farby. Jej dodatkowe rozcieńczenie może być konieczne jedynie wtedy, gdy na skutek nietypowo dużej chłonności podłoża farba na powierzchni powłoki nie rozpływa się, pozostawiając widoczne ślady narzędzia malarskiego.

10.
Staraj się nie robić dłuższych przerw podczas malowania jednej płaszczyzny aby nie dopuścić do przeschnięcia wcześniej malowanych fragmentów. Nakładanie metodą "mokre na mokre" zabezpiecza przed powstaniem lokalnych pogrubień powłoki malarskiej, których zamaskowanie wymaga dość często nałożenia kolejnej warstwy farby. Zjawisko takie występuje szczególnie intensywnie podczas nakładania farb odpornych na szorowanie.

11.
Na czas przerwy w malowaniu nie myj narzędzi wodą ale owiń je szczelnie torebką foliową aby nie wyschły. Zaoszczędzisz nie tylko wodę ale przede wszystkim znaczącą ilość farby, która trafiłaby do kanalizacji. W szczelnej torbie foliowej, zawierającej na dnie minimalną ilość wody możesz przechowywać wałki i pędzle przez wiele dni. Dodatkowym bonusem będzie bezcenne poczucie, że robisz coś pożytecznego dla środowiska.

 
Poprawny XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!