Sklep Budowlaniec - farby i chemia budowlana

Pianka poliuretanowa - wszystko co trzeba wiedzieć

Dostępne na rynku pianki poliuretanowe możemy podzielić na:

Pozostawiając pianki pistoletowe fachowcom używającym ich regularnie w swojej pracy, zaś chemoutwardzalne naprawdę niszowym zastosowaniom (wypełnianie hermetycznie zamkniętych, najczęściej metalowych przestrzeni) musimy podjąć decyzję odnośnie pożądanej struktury przyszłego wypełnienia. Pianka niskoprężna po ukończeniu wiązania posiada drobniejsze pory, a więc charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną. Chociaż ta cecha jest okupiona znacząco mniejszą wydajnością, to może być korzystna gdy pianka ma stanowić przede wszystkim element mocujący mechanicznie a tylko dodatkowo uszczelnienie (na przykład mocowanie ościeżnic).

Aplikacja pianki poliuretanowej

Dla porządku należy jeszcze wspomnieć o piance ognioodpornej. Otóż... nie jest ona, jak można by sądzić, odporna na działanie ognia i nie powinna być używana w kontakcie z płomieniem lub bardzo wysoką temperaturą. Od standardowej różni się jedynie znacząco niższą palnością - w kontakcie z płomieniem przepala się znacznie wolniej. Powinna być wykorzystywana do mocowania ościeżnic drzwi ognioodpornych, mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się ewentualnego pożaru.

Zaopatrzywszy się w standardową lub niskoprężną piankę pamiętaj aby:

  • przed użyciem dokładnie wymieszać zawartość opakowania przez energiczne wstrząsanie
  • nakładając trzymać opakowanie w pozycji pokazanej na fotografii
  • wypełniać około 1/3 do 1/2 objetości, pamiętając że pianka po wypłynięciu z opakowania rośnie jeszcze co najmniej przez kilka minut

 
Przygotowanie powierzchni

Powierzchnie, które będą się stykały z ekspandującą pianką nalezy oczyścic i odkurzyć. Podłoża porowate korzystnie jest delikatnie zwilżyć wodą za pomocą np. spryskiwacza. Zabieg ten przyspiesza wiązanie piany oraz powoduje jej lepsze związanie z porowatą powierzchnią.


 
Nakładanie pianki poliuretanowej

Pianę nakładamy trzymając pojemnik do góry dnem, starając sie pozostawić jeszcze nieco wolnego miejsca na jej późniejszy wzrost, tak aby porcje do późniejszego odcięcia nie były zbyt duże. Nakładając ją tak obficie, jak widać na fofografii, postępujemy nieco rozrzutnie.


 
Obcinanie pianki poliuretanowej

Nadmiar piany obcinamy brzeszczotem do metalu lub ostrym nożem dopiero po jej całkowitym wyschnięciu. W zależności od wilgotności powietrza i podłoża, temperatury oraz rodzaju piany proces wiązania trwa od jednej do kilku godzin. W sytuacji gdy nadlewy piany nie hamują przebiegu dalszych prac, najkorzystniej jest zająć się nimi dopiero następnego dnia.


 
Szpachlowanie powierzchni pianki

Powierzchnia przeciętej piany, dzięki porowatej, mocno rozwiniętej powierzchni pozwala na jej szpachlowanie lub obrzucanie zaprawami budowlanymi. W zastosowaniach zewnętrznych powierzchna piany powinna być zasłonięta obowiązkowo - ultrafiolet zawart w promieniach słonecznych powoduje stopniową destrukcję piany; pod ich wpływem wypełnienie staje się kruche i delikatne a następnie ulega stopniowej erozji.


 
Izolacja rur pianką poliuretanową

Tak wygląda mocowanie, a zarazem perfekcyjne izolowanie pionów instalacji wodociągowej lub grzewczej przy użyciu piany poliuretanowej. W tym przypadku korzystniej jest użyć piany uniwersalnej o dużej rozprężalnosci - posiada ona niższy współczynnik przenikalności termicznej. Nie musimy się przy tym obawiać wpływu gorącego czynnika grzewczego lub gorącej wody użytkowej - w zakresie do 100 stopni C. każda pianka poliuretanowa wykazuje zadowalającą odporność termiczną.


 
Mocowanie ościeżnic

Do mocowania ościeżnic korzystniej jest użyć pianki pianki niskoprężnej ze względu na jej wyższą wytrzymałość termiczną. Nie dajmy się przy tym zwieść jej nazwie - zastosowanie rozpórek zapobiegających zaciśnięciu profili ościeżnicy jest w dalszym ciągu obowiązkowe !


 
Pianka poliuretanowa - uszczelnianie

Pianka doskonale spełni tu swoje zadanie uszczelniając oraz izolując termicznie szczelinę w murze. Na zewnątrz budynku nie zapomnijmy jednak o wydłubaniu części pianki i zastąpieniu jej innym wypełnieniem, odpornym na wpływ ultrafioletu. Nie musimy rzecz jasna dodatkowo jej zabezpieczać, jeżeli powierzchnia ściany ma zostać następnie otynkowana lub docieplona termicznie metodą lekką.


 
 
Poprawny XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!