Sklep Budowlaniec - farby i chemia budowlana

Silikon - zastosowanie na zewnątrz pomieszczeń

Na zewnątrz pomieszczeń silikon wykorzystujemy najczęściej do uszczelniania połączeń - szczególnie tych, które mogą się wzajemnie lekko przemieszczać. Dobór koloru silikonu jest jest istotny, gdyż zwykle nie daje się on malować. Wypełniacze silikonowe znajdujące zastosowanie na zewnątrz możemy podzielić na:

Najbardziej znane zastosowania silikonu na zewnątrz to mocowanie szyb oraz uszczelnienia obróbek blacharskich.

Usuwanie starego kitu

Do uszczelniania obróbek blacharskich, wykonywanego w pogodny, ciepły dzień, możemy z powodzeniem użyć typowego uniwersalnego silikonu octanowego. W przypadku połączeń zawilgoconych lub mających kontakt z bitumami (np. papa lub inne bitumiczne pokrycia dekarskie) korzystniej będzie użyć silikonu dekarskiego. Zwiąże on także z wilgotnym podłożem a substancje bitumiczne nie spowodują stopniowej destrukcji uszczelnienia. W związku z tym, że samo nałożenie silikonu nie wymaga w tym przypadku szczególnego omówienia, skupimy się na wykorzystaniu uszczelniacza silikonowego (zamiast kitu) do... szklenia tradycyjnych okien. W przeciwieństwie do tradycyjnego kitowania, prawidłowe wykonanie tej czynności przy użyciu dobrej jakości silikonu z reguły wystarczy już na zawsze, gdyż trwałość silikonowego kitu przekroczy trwałość okna.

Pierwszą czynnością powinno być zawsze usunięcie starego, zniszczonego kitu. Gwoździki trzymające szybę z reguły należy pozostawić. Gdy jednak będziemy mieli do czynienia ze skrzydłem okna leżącym poziomo (także do czasu związania silikonu) możemy się pokusić o usunięcie gwoździków - dzięki temu szyba stanie się nieco bardziej odporna na wybicie.


 
Naklejanie taśm maskujących

"Okitowanie" okien przy użyciu silikonu jest wbrew pozorom prostsze niż przy użyciu tradycyjnego kitu szklarskiego - szczególnie dla osoby nie mającej wprawy w pracach szklarskich. Ważne jest aby znać prawidłowy sposób postępowania - silikonu, nawet bardzo się starając, nie nałożymy nożem szklarskim. Kupując silikon należy zwrócić uwagę na jego kolor. Wypełnienia silikonowego nie da się później pomalować farbą.

Po odkurzeniu oczyszczonych brzegów szyby oraz drewnianych powierzchni skrzydła okiennego przylegających bezpośrednio do szyby, na obie te powierzchnie naklejamy papierowe taśmy maskujące, pozostawiając odsłoniętą tę część, która dotychczas znajdowała się pod warstwą kitu.


 
Nakładanie silikonu

Silikon wyciskamy równomiernie z kartusza na brzeg szyby, pomiędzy dwie równolegle naklejone taśmy maskujące...


 
Profilowanie silikonu

...a następnie bezzwłocznie profilujemy własnym palcem. Dla ułatwienia tej czynności można palec co pewien czas zanurzać w wodzie z ewentualnym dodatkiem mydła. Nadmiar silikonu wypływa na taśmy i tak właśnie ma to wyglądać. Korzystniej jest nałożyć nieco za wiele silikonu, niż gdyby go miało zabraknąć do wypełnienia w jakimś miejscu pełnego przekroju nakładanego profilu.


 
Zrywanie taśmy maskującej

Również bezzwłocznie zrywamy, pod kątem około 45 stopni do powierzchni szyby, naklejone taśmy maskujące, na których powierzchni zebrał się nadmiar silikonu. Zbyt długa przerwa pomiędzy nałożeniem silikonu a usuwaniem taśmy stwarza ryzyko, że na powierzchni silikonu rozpocznie się już proces wiązania, powodujący zniekształcenie powierzchni pomiędzy taśmami w momencie ich usuwania.


 
 
Poprawny XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!